Skip to content

مهندس محسن هاشمی: آمار املاک دانشگاه آزاد از مرز ۱۸ هزار هکتار گذشت

مهندس محسن هاشمی خبر داد:

برگزاری هفدهمین همایش معاونان عمرانی دانشگاه آزاد در شیراز/تجمیع سازمان مرکزی در سایت علوم تحقیقات

خبرگزاری آنا: معاون عمرانی دانشگاه آزاد با بیان اینکه نیمی از املاک دانشگاه آزاد، سند قطعی ندارد، گفت:تجهیز ساختمان‌ها به سیستم هوشمند (BMS) و تجمیع ساختمان‌های مرکزی دانشگاه آزاد در سایت علوم تحقیقات تهران در دستور کار این معاونت است.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه آنا، محسن هاشمی رفسنجانی امروز در نشست خبری  از برگزاری هفدهمین همایش سراسری معاونان عمرانی دانشگاه آزاد اسلامی و تشکیل کارگروه های مختلف در این همایش در تاریخ  17 و۱۸ مهرماه سال جاری در هتل هما شیراز خبر داد.

وی با بیان این  مطلب افزود: این کارگروه ها شامل  طراحی ومعماری ، اجرا وروشهای قرارداد ، املاک ومستغلات و ساختمانهای ویژه است.

معاون عمرانی دانشگاه آزاد در خصوص برگزاری هفدهمین همایش معاونان عمرانی ،گفت:برنامه‌ریزی این همایش در دوره معاونت قبلی انجام شده بود و معاونت قبلی در انعقاد قرارداد برگزاری این همایش در هتل ۵۰ درصد هزینه برگزاری را پرداخت کرده بود و امکان لغو آن وجود نداشت زیرا تا برگزاری همایش زمانی باقی نمانده بود و برای لغو آن باید خسارت پرداخت می‌کردیم.

وی ادامه داد: به عبارت دیگر به رغم تاکید دکتر میرزاده بر برگزاری این همایش‌ها در واحدها و جلوگیری از اتلاف هزینه‌، مجبور شدیم که محل برگزاری همایش همان محل در نظر گرفته قبلی باشد.

معاون عمرانی دانشگاه آزاد در عین حال گفت: این همایش بیشتر جنبه برگزاری کارگاه‌های تخصصی دارد و مسائل تبلیغاتی مطرح نیست.

وی با اشاره به اینکه در یکی از این کارگروهها به مسائل اقتصادی، صرفه جویی در انرژی، استفاده از سبک ایرانی اسلامی در طرح های معماری و مسائلی از این قبیل اشاره می شود، گفت:در کارگروه قراردادها، نحوه انعقاد قراردادها بررسی می‌شود  و نظرمن این است که در این دانشگاه از قراردادهای ۴عامل و ۵عامل استفاده کنم که همین روش را در زمان مدیریتم در مترو به کار بردم و موفق شدم.

                                      *آمار املاک و دارایی‌های دانشگاه آزاد از مرز ۱۸ هزار هکتار گذشت*

هاشمی افزود:کارگروه املاک و دارایی‌های موجود دانشگاه آزاد هم برگزار می شود که طبق آخرین آمار املاک و دارایی‌های دانشگاه آزاد از مرز ۱۸ هزار هکتار گذشته است.

معاون عمرانی دانشگاه آزاد افزود: لازم است که این املاک و دارایی‌ها سند داشته باشند، ولی معمولا در مرحله مبایعه‌نامه باقی مانده‌اند و سند برخی از املاک هم به صورت قطعی به نام دانشگاه آزاد نخورده است.

                                                   *نیمی از املاک دانشگاه آزاد، سند قطعی ندارد*

وی با بیان اینکه اصلاح وضعیت زمین‌های دانشگاه آزاد حرکت جدی را می‌طلبد، خاطرنشان کرد: نیمی از املاک دانشگاه آزاد، سند قطعی ندارد، این موضوع از نظر حقوقی و معارضاتی که می‌شود، دانشگاه را با یکسری مشکلات و درگیری‌هایی روبرو می‌کند که باید بررسی کنیم که چگونه می‌توان مشکلات این چنینی را حل کرد.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی  دارای ۴۸۰ واحد و مرکز دانشگاهی است که بیش از ۴۰۰ واحد آن در سراسر کشور فعال است، افزود :با یک تمرکز زدایی جدی، ساخت وسازهای مفیدی در سراسر کشور صورت گرفته است که امروز صحبت از  12 میلیون مترمربع فضای دانشگاهی ، آموزشی ورفاهی در سراسر کشور است که در مقایسه با دانشگاههای دولتی بسیار قابل توجه است و ما سعی کردیم بروکراسی مانع ساخت و ساز و کیفی‌سازی نشود.

معاون عمرانی دانشگاه آزاد با اشاره به فعالیت واحدهای دانشگاه آزاد در قالب‌های جامع، بزرگ ، کوچک و علوم و تحقیقات، اظهار کرد: فعالیت‌های عمرانی جزو لاینفک فعالیت‌های دانشگاه آزاد است.

هاشمی یادآور شد:بر اساس چارت، معاونت عمرانی دانشگاه آزاد اسلامی، نظارت جامع و کاملی را بر کلیه ساخت و سازها از طریق عدم تمرکز و اختیارات ویژه در سراسر کشور دارد.

                                 *دانشگاه آزاد ۹ بیمارستان آماده تحویل و ۱۰ بیمارستان در حال طراحی  دارد*

وی با اشاره به اینکه  دانشگاه آزاد ۹ بیمارستان در سراسر کشور آماده تحویل و ۱۰ بیمارستان در حال طراحی  دارد، افزود:مساحت این بیمارستان ها در حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار مترمربع  است.

معاون عمرانی دانشگاه آزاد، ادامه داد :بیش از ۲ میلیون مترمربع ساخت وساز در دانشگاه آزاد در حال انجام است و۶۰۰ هزار مترمربع آماده تحویل و یا تحویل قطعی و موقت و یک میلیون و ۷۰۰ هزار مترمربع نیز در حال کار است.

هاشمی با اشاره به پیشرفت ۵۰ درصدی ساخت و سازها، گفت: بر اساس استاندارد جهانی فضا برای هر دانشجو، ۱۰ مترمربع است و دانشگاه آزاد با داشتان ۱/۵ تا ۱/۶ میلیون دانشجو با دارای فضایی بین ۱۵ تا ۱۶ میلیون متر مربع باشد.

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه آزاد از کمی سازی به سوی کیفی سازی در پیش است، گفت:استفاده از فضاهای موجود جهت ایجاد و گسترش دوره های تحصیلات تکمیلی مد نظر است.

معاون عمرانی دانشگاه آزاد با بیان اینکه به دنبال درآمدزایی برای دانشگاه هستیم، اظهار کرد: باید راه‌های درآمدزایی در نظر گرفته شود تا بتوانیم از این طریق میزان شهریه دانشجویان را کمتر کنیم تا همزمان با کیفی‌سازی، کاهش شهریه دانشجویان را داشته باشیم.

وی در خصوص علت بالا بودن شهریه دانشجویان تحصیلات تکمیلی، اظهار کرد: این امر به دلیل کم بودن تعداد دانشجیوان این مقطع و حجم امکانات زیاد است.

هاشمی ابراز امیدواری کرد که بتوانیم نخبه‌ها را با کمترین هزینه در دانشگاه آزاد داشته باشیم.

معاون عمرانی دانشگاه آزاد با بیان اینکه شفاف‌سازی و صرفه‌جویی انرژی در زمینه مسائل اقتصادی ساخت و سازها مطرح است، افزود: ساختمان‌های دانشگاه آزاد باید دارای معماری ایرانی – اسلامی باشد که در این رابطه استفاده از مشاوران باتجربه در دستورکار است.

                          *تجهیز ساختمان‌ها به سیستم هوشمند (BMS )در دستورکار دانشگاه آزاد قرار دارد*

وی در پاسخ به سوال خبرنگار آنا با اشاره به اینکه بحث تجمیع واحدهای دانشگاه آزاد در یک سایت  از گذشته مطرح بوده است،گفت:  واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد نگینی از سایت های این دانشگاه است که پیش از این زیر نظر جاسبی، پس از آن خسرو دانشجو و سپس حمید میرزاده اداره می شود و  ساخت و سازهای خوبی در آن انجام شده است و پروژه‌های نیمه تمام آن هم در حال انجام است.هم اکنون ۲۰۰ هزار متر فضای آموزشی، خوابگاهی و … در حال ساخت است که طی شش ماه تا یکسال آینده به اتمام می رسد.

وی همچنین گفت: هتل علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد حدود ۹۷ درصد پیشرفت داشته و رو به اتمام و  تحویل موقت شده است.

معاون عمرانی دانشگاه آزاد با تاکید بر اینکه تغییر مدیریت‌ها در احداث پروژه‌ها رکود ایجاد می‌کند، تصریح کرد: تغییر مدیریت‌های پی در پی این موضوع را تشدید می‌کند.

هاشمی در خصوص وضعیت پروژه‌های نیمه تمام دانشگاه آزاد، گفت: اگر پرداخت‌های پیمانکاران انجام شود، مطمئنا سرعت ساخت و سازها بیشتر می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه هوشمندسازی در ساختمان‌های کشور بومی شده است، تصریح کرد: تجهیز ساختمان‌ها به سیستم (BMS )در دستورکار دانشگاه آزاد قرار دارد.

                                                  *99 درصد ساختمان‌های دانشگاه آزاد به زلزله مقاومند*

معاون عمرانی دانشگاه آزاد با تاکید بر اینکه بر اساس آمار و ارقام کسب شده، ۹۹ درصد ساختمان‌های دانشگاه آزاد به زلزله مقاومند ،تصریح کرد: خوشبختانه طبق تحقیقات صورت گرفته گزارش ناگواری از وضعیت ساختمان‌های دانشگاه آزاد نداشتیم. هر چند دانشگاه آزاد بعضا دارای ساختمان‌های اجاره‌ای و فرسوده است که در نظر داریم در تجمیع‌سازی این ساختمان‌ها را تبدیل به احسن کنیم.

                                     *تجمیع ساختمان‌های مرکزی دانشگاه آزاد در سایت علوم تحقیقات تهران*

هاشمی در پاسخ به سوال خبرنگار آنا از احتمال تجمیع ساختمان‌های مرکزی دانشگاه آزاد در سایت علوم تحقیقات تهران خبر داد و گفت: دانشگاه آزاد دارای ۱۱ ساختمان مرکزی پراکنده است که این پراکندگی منطقی نیست که اولین ماموریتی که دکتر میرزاده به بنده داده این است که این ساختمان‌ها را در یک نقطه متمرکز کنیم.

وی با بیان اینکه تعداد کارمندان مشغول به کار در این ساختمان‌ها بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ نفر است، گفت: میزان فضایی که برای این ساختمان‌ها لازم است ۱۶ هزار مترمربع است که در نظر داریم برای اینکه اسراف نشود و جای جدیدی را نسازیم، آنها را در واحد علوم تحقیقات متمرکز کنیم.

هاشمی ادامه داد: اما اگر واحد علوم تحقیقات به این موضوع رضایت نداشته باشد، باید زمینی را تبدیل به احسن کنیم که هم هزینه آن زیاد نشود و هم درآمدی برای دانشگاه داشته باشد.

                                     * معاونت عمرانی دانشگاه آزاد از پست شهرداری هم مهم‌تر است*

وی در خصوص پذیرش  مسئولیت معونت عمرانی  در دانشگاه آزاد، گفت: مطمئنا در بحث مترو مفید‌تر بوده‌ام چرا که در آنجا سابقه طولانی داشتم، اما سطح کار دانشگاهی از سطوح کارهای سیاسی، اقتصادی و خدماتی مهم‌تر است و معاونت عمرانی دانشگاه آزاد به دلیل گستردگی، از پست شهرداری هم مهم‌تر است.

Scroll To Top