Skip to content

مقاله معاون دانشجویی واحد دامغان به مناسبت "سالروز تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی"

ایجاد موسسات آموزش عالی در ایران بدواً با پشتوانه اعتقادی منبعث از دیدگاههای دینی بویژه برگرفته از سنت نبوی و ائمه معصومین علیهم السلام که جایگاه علم – عالم و علم اندوزی بنوعی خاص با توصیه هایی متعدد در جامعه ایرانی است معرفی شده است.
همچنین  ساختارهای دانش اندوزی در روزگاران جدید از فن آوری نوین برخوردار شده و تنوع علوم نیز مزید بر علت گردیده تا جمعیتی مشتاق در پی دانش جویی باشند.
آموزش عالی در ایرانِ قبل از تولد انقلاب اسلامی، محدود و ویژه  قشری خاص تلقی می شد و تربیت اساتید در حیطه تخصصی،تنها با مهاجرت ایرانیان به منظور ادامه تحصیل در اروپا و آمریکا میسر بود که با حضور دانشگاه آزاد اسلامی و اشارات حکیمانه حضرت امام راحل (ره)، در پی پیشنهاد حضرت آیت الله رفسنجانی، ایرانی ها شاهد پرورش نسلی فرهیخته در ایران شدند.
آموزش عالی با اقبال شدید از ناحیه نسل جوان مواجه است بگونه ای که در گرما گرم جنگ تحمیلی ، نهال سعادتمندانه دانشگاه آزاد اسلامی به تاریخ ۳۱ اردیبهشت ۱۳۶۱ پای به عرصه وجود نهاد و امروز پس از  32 سال، بالنده و مثمر گردیده و امروزه بسیاری از نسل خدوم جامعه اداری و خدماتی و تعداد کثیری از دانشمندان جوان در عرصه علمی کشور، پرورش یافتگان این دانشگاه مردمی اند.
دانشگاه آزاد اسلامی در همواره حضور خویش، کانون همدلی و وفاق بوده و آثار خیر ایجاد این دانشگاه در سراسر ایران عزیز مشهود است و تاثیر درخور اعتناء آن به کارکردهای اجتماعی – اقتصادی و فرهنگی آشکار می باشد .
حضور دانشجو در سایر شهر ها به منظور ادامه تحصیل، همواره بعنوان نعمت و شرط بالندگی در کارکردهای اجتماعی فرهنگی و بویژه اقتصادی در شهرهای کوچک و کم جمعیت مطرح بوده است بطوریکه تجارب ۳۲ ساله دانشگاه آزاد اسلامی نشان می دهد که ایجاد دانشگاه موجب حرکت های اصولی یک شهر در ابعاد اقتصادی و فرهنگی شده و کارکردهای اجتماعی و فرهنگی نیز به تبع آن دستخوش نوسانات رو به رشد بوده است.
دانشگاه آزاد اسلامی شاخص ترین تفسیر در اصل ۴۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی است که بی اتکا به بودجه دولتی توانسته به توسعه و دموکراتیزه کردن دانش در جای جای ایران و در حرکتی فرامرزی در سایر کشورها بپردازد که در نوع خود کم نظیر است و امروز اطلاق عنوان بزرگترین دانشگاه حضوری جهان و برجسته ترین دانشگاه در جهان اسلام تنها به بخشی از توانمندی های این موسسه دانش محور اشاره دارد .
 دانشگاه آزاد اسلامی با پرورش نسل متخصصین در دیار سبزمان و جلوگیری از برون رفت سرمایه های علمی به منظور کسب دانش در فراسوی مرزها کاری کرد که استحاله فرهنگی جوان ایرانی که فرآیندی آزار دهنده بود  به کمترین میزان کاهش یافته  و به تبع آن  هجمه فرهنگی غرب نیز  کم تاثیر شود و اساساً موهبت های الهی و سرمایه های علمی در همین مُلک مقدس با فرّ و شکوه ایزدی فرهیخته و بالنده شوند و در محضر مردم دیار مهربانی مشق خدمت کنند .
دانشگاه آزاد با احساس وظیفه به حراست و صیانت از فرهنگ اصیل اسلامی و ایرانی پرداخت و یادآور شد که می بایست با دفع حیله های دشمن به بقا و اصالت فرهنگی خود پایبند باشیم .
تامین زیرساخت­های اقتصادی – توسعه اصولی کارآفرینی – ایجاد بنگاه های علمی دانش محور و پژوهش ساختار- توسعه عمران و آبادانی در شهرهای کمتر توسعه یافته – ارتقاء کیفیت زندگی در جوامع شهری – بسط و توسعه عدالت در ارائه علوم آکادمیک – تسهیل در ایجاد فضاهای اقامتی– توسعه پانسیون ها و خوابگاههای دانشجویی – ایجاد تعامل ساختاری  بین سازمانهای با موضوع مطالعه جوان در فرآیندهای اجتماعی –آشنایی مردم با فواید حضور دانشجو در محیط های شهری کوچک و باور به سعادتمندی در سایه تلفیق منطقی قومیت ها –  تخصیص اعتبارات دولتی در فراهم ساختن مسیرهای ارتباطی و ترابری سریع بین شهر دانشگاهی و شهر دانشجو با تامین تعاونی های مسافربری ، تخصیص بلیط بیشتر در شبکه ریلی و … – حمایت مسئولین شهری از دانشجو بعنوان یک مهمان فرهنگی –  همدلی در ایجاد فضاهای تفریحی – اشاعه فرهنگ دینی – ایجاد و امکان بازدید دانشجو از سرمایه های طبیعی (کویر، غار، چشمه و بناهای باستانی) و کمک به خودباوری دانشجو با تکیه به اصالتهای دینی و قومی، از مجموعه راهکارهایی است دانشگاه آزاد اسلامی بنیانگذار آن بوده و امروز با عمری کوتاه می رود تا در خیزشی منطقی دهه ی چهارم حضور خود را با ارتقا کیفی زینت بخشد  و با باور  به توان علمی و پژوهشی خود رقابت با دانشگاه های معتبر جهانی را شروع کند .
شرط توفیق دانشگاه در همواره ی حضورش، همراهی و پشتیبانی مردم و  مسئولین بوده که توانسته دست به زانوی توکل زند و در مسیر اصلاح فرهنگ با حذف فرهنگ­های وارداتی بدون پشتوانه ، جوانان عزیز را با فرهنگ اصیل آشنا سازد و ایرانی به دریافت دانش بومی مفتخر سازد .
با امید به روزگارانی موفق تر در سایه فرهنگ ولایتمدار و منبعث از مبانی دینی اسلام .

به قلم :
سید رضا جزءمومنی (معاون دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان)

 

Scroll To Top