Skip to content

رئیس جمهوری تاکید کرد: دانشگاه آزاد اسلامی موجب جذب نخبگان در داخل ایران شد

رئیس جمهوری تاکید کرد:

دانشگاه آزاد اسلامی موجب جذب نخبگان در داخل ایران شد/ این ارگان یکی از برگ های زرین آیت الله رفسنجانی برای توسعه کشور محسوب می شود

رئیس جمهوری با بیان اینکه بی تردید دانشگاه آزاد اسلامی یکی از برگ های زرین و تلاش های آیت الله هاشمی رفسنجانی برای توسعه کشور محسوب می شود گفت: من بسیار خوشحالم که امروز توانستم از واحد نمونه و بسیار مهم دانشگاه آزاد یعنی علوم تحقیقات ولو در فرصتی کوتاه بازدیدی داشته باشم و شاهد افتتاح چند پروژه مهم که امیدوارم باعث حرکت این واحد در مسیر علم کشور باشد، بوده ام.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری که امروز سه شنبه به همراه دکتر آشنا مشاور رئیس جمهور ، حسین فریدون دستیار ویژه رئیس جمهور ، دکتر الهام امین زاده معاون حقوقی ریاست جمهوری و به دعوت دکتر میرزاده برای افتتاح بیش از ۲۰۰ هزار متر پروژه عمرانی به دانشگاه آزاد اسلامی آمده بود، پس از بازدید از مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما و افتتاح چند طرح دانشگاه آزاد اسلامی در واحد علوم و تحقیقات، در جمع مدیران ، اساتید و کارکنان این دانشگاه با تاکید بر اینکه "دانشگاه آزاد اسلامی باید میزبان بهترین دانشمندان ایرانی مقیم خارج کشور باشد گفت: دانشگاه آزاد قدمی مهم برای توسعه فضای علم و دانش در کشور بوده است البته آغاز راه با مشکلات فراوانی توأم بود. در آن زمان شعارهای حاکم بر کشور در جهت دولتی بودن همه امور حکم می کرد. در مجلس هم فضایی این چنینی حاکم بود و اگر نبود تلاش های بی وقفه آیت الله هاشمی رفسنجانی و موافقت حضرت امام این طرح هرگز پا نمی گرفت. در آن زمان همه بر این مسئله تأکید داشتند که آموزش عالی باید رایگان و دولتی باشد و یک نهاد غیر دولتی نمی تواند مسئولیت آموزش عالی را بر دوش بگیرد اما بزرگانی که در پی ریزی دانشگاه آزاد کمک کردند و از جمله آنها مقام معظم رهبری کار بزرگی را آغاز کردند.

وی افزود: من خیال می کنم که در میان همه خدماتی که آیت الله هاشمی رفسنجانی در طول زندگی خود انجام داده اند از خدمات ایشان در پیروزی انقلاب گرفته که یکی از سرداران آن بوده اند تا ساماندهی انقلاب، ایجاد هماهنگی بین قوا، نقش اساسی در پیروزی جنگ تحمیلی و در سال های حساس انقلاب جنگ تحمیلی پیروزی رزمندگان در برابر تجاوز دشمن و تمام حضورهای ایشان در مسائل مهم کشور مدنظر قرار دهیم.

روحانی گفت: بی تردید دانشگاه آزاد اسلامی یکی از برگ های زرین و تلاش های ایشان برای توسعه کشور محسوب می شود.

رئیس جمهور ادامه داد: انجام چنین کارهایی با خیلی از مسائل همراه است. صبر، حوصله و تدبیر می خواهد تا این مسیر هموار شود و به نفع توسعه کشور باشد. اگر چه عده ای هم با این گونه طرح ها مخالف هستند و ممکن است قصد و غرض بدی نداشته باشند اما تفکرشان یک تفکر این چنینی است و تا زمانی که این تفکرات به هم نزدیک شود و در مسائل اساسی به اجماع برسیم هنوز مقداری فاصله داریم.

رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان داشت: دانشگاه آزاد اسلامی این اصل را اثبات کرد که هر اقدامی را ولو فرهنگی، علمی و آموزشی را به مردم و صاحب نظران واگذار کنیم چرا که آن کار بهتر، سریعتر و در یک زمان کوتاهی با توسعه زیاد می تواند به هدف برسد و اگر کاری که دانشگاه در طول ۳۳ سال انجام داده دولت انجام دهد با توجه به نبود بودجه و بروکراسی دولت این کار به نتیجه نمی رسید.

حدود یک سوم بار آموزش عالی کشور بر دوش دانشگاه آزاد اسلامی است که آمار پرافتخاریست

رئیس جمهوری با اشاره به اینکه حدود یک سوم بار علمی بر دوش دانشگاه آزاد اسلامی است گفت: این یک آمار افتخارآمیزی است و اگر این کار را به متخصصین و صاحب نظران و مردم واگذار کنیم و دولت عمدتاً در سیاست گذاری تسهیل گری، پشتیبانی و در نهایت نظارت باشد بهتر به اهدافمان می رسیم که این امر می تواند نمونه ای برای بسیاری از کارها در توسعه کشور باشد.

رئیس جمهوری به روزهای آغازین تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی اشاره و خاطر نشان کرد: در آن روزها به یاد دارم که تعدادی از نمایندگان مخالف در مجلس شورای اسلامی به کرات اعلام می کردند که این دانشگاهف دانشگاه پولدارها و سرمایه داران کشور است و این طور به نظر می آمد که دانشگاهی در حال تأسیس است که مرفهین می توانند به آن ورود پیدا کنند.

وی افزود: کسانی که در این دانشگاه تا کنون به تحصیل و تدریس مشغول شده اند عمدتا طبقه متوسط و حتی گاهی پایین و بالای جامعه هستند و گاهی این ذهنیت وجود دارد که اینها از اقشار مرفه و سطح بالا هستند که در واقع و در عمل چنین نیست.

دانشگاه آزاد اسلامی فضای جدیدی در حوزه علم و دانش در کشور ایجاد کرد

رئیس جمهوری بیان داشت: این هم یکی از تصورات نادرستی بود که به ذهن عده ای آمد که این دانشگاه ویژه طبقه خاص است اما امروز دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور حضور فرهنگی، با نشاط سیاسی و عمرانی دارد و بسیار مهم است که ما بتوانیم فرهنگ علم و دانش و هویت ملی را در سطح کشور تعمیق ببخشیم.

رئیس جمهوری با اشاره به منزلت اجتماعی یک دانشجو پس از ورود به دانشگاه ها گفت: دانشگاه محیط آزاد، علمی، اعتراض و نقد است که البته در حوزه های علمیه در زمینه آزادی در مباحث از دانشگاه ها جلوتر هستند و یک شاگرد به راحتی در برابر استاد حرف می زند و استاد هم همچون آیت الله العظمی بروجردی که شخصیت به نام و مرجع عام تقلید بود به این انتقادها گوش فرا می داد.

رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید کرد: شاید هنوز در فضای دانشگاه شاهد این چنین آزادی نباشیم که دانشجو با دلیل و منطق در برابر استادش به انتقاد بپردازد که اگر چنین شود ممکن است در نمره امتحان تأثیرگذار شود.

این در حالی است که بسیاری از شاگردان در نجف در برابر امام خمینی (ره) به بحث و ارائه دلایلی هم به انتقاد می پرداختند.

رئیس جمهوری با تأکید بر دو اصل استقلال و آزادی در دانشگاه ها گفت: اگر این دو اصل را بگیریم دانشگاه مرده و تمام است. آزادی علمی یکی از امتیازات دانشگاه است که البته اخلاق و هویت ملی و دینی هم باید مورد احترام باشد.

وی گفت: هویت ملی- دینی و اخلاق متعلق به همه جا است. در دانشگاه استقلال علمی و آکادمیک اگر نباشد در جاهایی که دیگران قصد دخالت پیدا می کنند باید بتوانیم با توجه به اصل استقلال این دخالت ها را کاهش دهیم.

وی با تأکید بر اینکه باید یک رقابت صحیح را در دانشگاه ایجاد کنیم گفت: فضای رقابتی سالم و آزاد میان دانشگاه های داخلی با یکدیگر و حتی با دانشگاه های جهانی بتوانیم ایجاد کنیم.

وی به حضور سال گذشته خود در شانزدهمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک اشاره و تصریح کرد: بسیاری از شخصیت های به نام و شایسته در مراکز علمی علاقه داشتند که به کشور خود ایران بازگردند. لازم و ضروری نیست که این شخصیت ها برای همیشه بخواهند در ایران بمانند لذا ما باید فضایی ایجاد کنیم که بتوانند به راحتی به کشور خود سفر کنند.

وی افزود: تا یک نفر به ایران می آید دلایل واهی می آورند. گذرنامه طرف را در فرودگاه می گیرند و همین که به طرف می گویند دو تا سوال از شما می پرسیم بدانید همه چیز تمام شد و مرغ از قفس پرید.

رئیس جمهوری گفت: ما باید به این شخصیت ها احترام بگذاریم و بدانیم که بزرگان و نخبگان ما پول نمی خواهند بلکه خواهان منزلت اجتماعی هستند. چرا برخی مامورین این قدر به خود حق می دهند؟ از کجا این حق را آورده اند؟ کدام قانون این حق را می دهد که مقابل یک استاد این گونه برخورد کنید؟

وی با بیان اینکه اساتید سرمایه های معنوی ما هستند گفت: این سرمایه ها باید افزایش یابند چرا ما با آنها این گونه برخورد می کنیم؟ چرا این واقعیت را نمی پذیریم که ایران از آن تمام ایرانیان جهان است و آنها هم به سهم خودشان مالک و صاحب کشور هستند و کشور متعلق به هر ۸۰ میلیون نفر ایرانی است.

رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر اینکه قانون باید برخورد کند و هیچ کسی با کس دیگری نمی تواند برخورد کند گفت: ما باید فضا را به گونه ای فراهم کنیم که ایرانیان با سواد و اندیشمند و علاقه مند به کشور را به ایران بیاوریم که در این زمینه دانشگاه آزاد اسلامی دستش بازتر است و این یکی از امتیازاتی است که می تواند میزبان خوبی برای این اساتید باشد و حتی موجب افزایش جایگاه این دانشگاه به واسطه حضور چنین اساتید برجسته ای بشود.

دانشگاه آزاد اسلامی این اصل را ثابت کرد که اگر هر کار فرهنگی، آموزش، علمی و غیره را به مردم، متخصصان و صاحبنظران واگذار کنیم کار بهتر به ثمر می رسد

روحانی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی موجب شد تا فضای نو و جدیدی در فضای علمی و دانش کشور به وجود آید و این فضا برای حضور صاحب نظران در کشور فراهم تر شد.

رئیس جمهوری به وجود برخی تنگ نظری ها از سوی برخی در کشور اشاره و خاطر نشان کرد: ما باید سعه صدر داشته باشیم اما متأسفانه به دلیل وجود برخی تنگ نظری ها یک استاد به هر دلیل درست و نادرستی در دانشگاه دولتی نتوانست کرسی خود را حفظ و حراست کند اما دانشگاه آزاد فضای جدیدی بود و در مقاطعی موجب حفظ سرمایه ها شد اگر چه آنجا فضای تنگ نظری بود اما دانشگاه آزاد فضایی از تساهل بود.

وی ادامه داد: افتخار یک دانشگاه نه به ساختمان، نه به نام و نه اندازه کلاس است بلکه به استاد است. مثلا در حوزه علمیه قم اساتیدی در مساجد پر زرق و برقی به تدریس می پرداختند و یک استاد به نامی هم در مسجدی مثلا در عشق علی درس می داد. بحث این است که کدام کوچه و مسجد باید به تحصیل مشغول شوید بلکه باید وجود یک استاد را مدنظر قرار داد. مثلا یک شخص می گوید من شاگرد امام بودم این مسئله مهم است نه اینکه در مدرسه فیضیه درس خواندم.

وی ادامه داد: اساتید هستند که درجات علمی شاگردان را تبیین و تربیت می کنند لذا فردی که قصد استخدام در ارگان و یا نهادی را دارد باید از وی نام اساتیدش را بپرسند نه دانشگاهش را. لذا استاد باید جایگاه اول را در علم پیدا کند که البته چنین جایگاهی را دارد.

روحانی به وزن آموزشی و کیفی دانشگاه آزاد اسلامی اشاره و تصریح کرد: ما باید یک پژوهشگاه آزاد اسلامی با همین وزن داشته باشیم و باید دانشگاه از لحاظ کیفی بالا برود و اگر چه از لحاظ کمیت معجزه کرد و اکنون بزرگترین دانشگاه حضوری در جهان است اما باید در کنار آموزش به پژوهش هم ارزش بدهیم و اتصال دانشگاه آزاد با مراکز علمی کشور بیشتر شود مثلا دانشگاه های فنی با صنعت، پزشکی با بیمارستان ها متصل شود.

رئیس جمهوری با اشاره به اصل آمایش در فضای علمی دانشگاه گفت: در جلسات شورای انقلاب فرهنگی اشاره شد که وزارت علوم و بهداشت و درمان و دانشگاه آزاد اسلامی باید دارای یک سند آمایشی شوند که در نهایت بخش سلامت اولین کارش را انجام داد و در نهایت در شورای انقلاب فرهنگی هفته گذشته ابلاغ شد.

روحانی بیان داشت: باید ساماندهی بسیار مهمی در امر آموزش و پزشکی بوجود آید و این به ساماندهی دانشگاه های ما هم کمک می کند و باید در این مسیر توسعه کشور اساس شود و این را بدانید که بدترین زمان این است که شاهد دانشگاهی آرام و ساکت و ناظر باشیم که امیدواریم هیچ وقت پیش نیاید و باید فضایی داشته باشیم که دانشگاه در عرصه های مختلف حضور و مشارکت داشته باشد اگر چه بقیه ممکن است مشکل داشته باشند اینکه از قوه قضاییه بترسید و ملاحظه مجلس را کنید و هر چند دولت دیوارش کوتاه است اما توجه کنید که دانشگاه باید نقد کند و به مشارکت بپردازد و ما به علم و دانش نیاز داریم و دولت باید پیرو عالمان و اندیشمندان باشد و کشوری پیشرفت می کند که پرچمدارش فرهیختگان و عالمان باشند.

 

Scroll To Top