Skip to content

دکتر میرزاده در اجلاس شصت و نهم:استفاده از خرد جمعی،مشورت و تمرکز زدایی دردانشگاه

دکتر میرزاده در اجلاس شصت ونهم تشریح کرد:

۱۷راهبرد عملیاتی دانشگاه آزاد اسلامی/ استفاده از خرد جمعی، مشورت و تمرکز زدایی در دانشگاه


رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در شصت و نهمین اجلاس شورای مرکزی این دانشگاهٰ، گزارشی از الزامات، راهبردها و اقدامات دانشگاه از مهر ۹۲ تا بهمن ماه سال جاری  ارائه داد و گردهمایی امروزٰ را همایشی برای توسعه دانش ، فرهنگ و اقتصاد در دانشگاه آزاد اسلامی دانست.
دکتر حمید میرزاده توسعه تحصیلات تکمیلی،اجرای طرح های فرهنگی ماندگار و توسعه شرکت های دانش بنیان و تجاری سازی تحقیقات را از مهم ترین اهداف دانشگاه آزاد اسلامی برشمرد.

میرزاده از جمله افتخارات دانشگاه آزاد را کسب رتبه اول در سال ۲۰۱۳ براساس برون داد علمی از نمایه Scopus در بازه زمانی ۲۰۱۱-۲۰۰۷ بین دانشگاههای ایران (موسسه سایماگو )، بدست آوردن جایگاه نخست کشور با انتشار ۵۱۰۰۰مستند علمی و مقالات ISI , WOS در پایگاه معتبر Scopus دانست و گفت: بزرگترین دانشگاه حضوری جهان  دارای بیش از ۶۹ هزارهیات علمی تمام وقت و نیمه وقت و ۲۰ میلیون متر مربع زیر بنای آموزش عالی است و ۳۷ درصد دانشجویان ایران در دانشگاه آزاد اسلامی تحصیل می کنند.
الزامات پیش روی دانشگاه آزاد اسلامی
وی ، الزامات پیش روی دانشگاه آزاد اسلامی را توسعه کیفی مطلوب دانشگاه متناسب با توسعه کمی آن، تجاری سازی تحقیقات، توسعه متوازن و بومی سازی تحصیلات تکمیلی در سراسر کشور، کاهش وابستگی بودجه دانشگاه به شهریه و… دانست.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی راهبرد اول این دانشگاه را استفاده از خرد جمعی، مشورت و تمرکز زدایی دانست و گفت: در این راستا شوراهای راهبردی چهارده گانه فرهنگی و اجتماعی ،اقتصاد دانش بنیان، پژوهش و فناوری،برنامه ریزی،علوم پزشکی،بانوان فرهیخته،پارلمانی،حقوقی، سنجش و پذیرش ،فناوری اطلاعات ،امور بین الملل، مجازی بخشنامه ها ،اطلاع رسانی وارتباطات، معماری با بهره گیری از ظرفیت علمی و اجرایی و مدیریتی بیش از ۲۱۰عضو فرهیخته و دانشمند و خبره کشور به عنوان کمیسیون های تخصصی ارکان دانشگاه راه اندازی شد.
میرزاده با اشاره به اینکه راهبرد دوم این دانشگاه، تطبیق بودجه سنواتی با برنامه مصوب واصلاح تشکیلات دانشگاه است،خاطرنشان کرد: پیش بینی ما در بودجه دانشگاه سال ۹۴ دانشگاه از حیث درآمد و هزینه ۵۸۰۰  میلیارد تومان و ازحیث منابع و مصارف ۹۸۰۰ میلیارد تومان در آموزش عالی کشور است .

افزایش سهم درآمدی غیر شهریه ای دانشگاه آزاد اسلامی از حدود یک درصد به  10 درصد 
وی به افزایش سهم درآمدی غیر شهریه ای دانشگاه آزاد اسلامی از حدود یک درصد به  10 درصد در سال تحصیلی۹۳-۹۲ اشاره کرد و گفت: تحقق ۱۶ درصدی درآمدهای غیر شهریه ای برای سال تحصیلی ۹۵-۹۴ از طریق متنوع سازی منابع درآمدی دانشگاه وفعالیت های سرمایه گذاری دانش بنیان و تخصیص اعتبارات جذب کمک های مردمی از جمله برنامه های آتی ماست.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، راهبرد سوم این دانشگاه را عدم تاسیس واحد و مرکز آموزشی جدید و ساماندهی پراکندگی مراکز آموزشی و پردیس های علوم و تحقیقات در جهت ارتقا کیفی دانشگاه برشمرد و گفت: در این راستا تجمیع ۴۱ واحد و پردیس علوم و تحقیقات در واحدهای دانشگاهی و تجمیع ۳۱ مرکز آموزشی با واحدهای دانشگاهی انجام شد که بدین ترتیب شاهد کاهش واحدها از ۴۷۲  به ۴۰۰ واحد و مرکز دانشگاهی بر اساس مصوبات هیات امنا مرکزی ویا هیات امنا  استانی بودیم.

جذب اعضا هیات علمی جدید با مدرک دکتری تخصصی و ارتقا مربیان
 

وی اظهار داشت: راهبرد چهارم دانشگاه جذب اعضا هیات علمی جدید با مدرک دکتری تخصصی و ارتقا مربیان است که تا کنون ۱۰۹۳۷  ثبت نام متقاضی هیات علمی بوده و اقدام برای جذب ۵۰۰۰ نفر عضو هیات علمی جدید. صورت گرفته است.
دکتر میرزاده راهبرد پنجم دانشگاه را توسعه متوازن تحصیلات تکمیلی در کشور مبتنی بر ابلاغیه سیاست های کلی علم و فناوری مقام معظم رهبری و نقشه جامع علمی کشور دانست و افزود: در این راستا افزایش پذیرش رشته محل های مقطع کارشناسی ارشد از ۳۷۴۱ به ۵۲۲۶ و دکتری تخصصی از ۴۰۸ به ۱۴۲۹ رشته محل درمهر ماه ۹۳صورت گرفت.

پذیرش دانشجو دکتری پژوهش محور برای نخستین بار 

وی از ایجاد سیستم پذیرش دانشجو دکتری پژوهش محور برای اولین بار در دانشگاه آزاد خبر داد و گفت: ساماندهی کیفی ظرفیت پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی، توسعه مراکز برگزاری آزمونهای استاندارد زبان IELTS  و EPT از ۵ به ۱۲ مرکز و اعتبار بخشی به آزمون EPT بعنوان آزمون معتبر برای کلیه دانشجویان دکترای دانشگاههای دولتی و غیر دولتی کشور از اولویت های ماست.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ، توسعه کمی وکیفی حوزه علوم پزشکی با طرح جامع مصوب را راهبرد بعدی این دانشگاه دانست و گفت: راه اندازی رشته داروسازی در ۳ واحد دانشگاهی آیت الله آملی، دامغان و اراک، دندانپزشکی در واحد بروجرد و پزشکی در واحد کرمان، ۲۰ رشته در مقطع کارشناسی ارشد  و ۱۱ رشته در مقطع کارشناسی در گروه علوم پزشکی، نوسازی درمانگاه قدس و راه اندازی درمانگاه فرهیختگان به همین منظور صورت گرفته است.

افزایش بودجه پژوهشی دانشگاه به ۱۶ درصد در سال ۹۴
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ؛ راهبرد هشتم را توسعه فعالیت های پژوهشی و فناوری دانست و گفت: در حال حاضر دانشگاه ۵۴ مرکز رشد و ۴۲۰ شرکت فناور یا دانش بنیان وابسته دارد که تاسیس ۱۷ مرکز پژوهشی جدید و برنامه ریزی برای شهرک های فناوری آزاد .اخذ مجوز ارزیابی شرکت های دانش بنیان از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و پارک علم و فناوری از وزارت علوم در دستور کار قرار گرفته است .

دکتر میرزاده از جمله اقدامات راهبردی دانشگاه آزاد در حوزه بین الملل را افزایش ۲۰ برابری پذیرش دانشجویان خارجی، انعقاد تفاهم نامه همکاری علمی با دانشگاهها و موسسات پژوهشی بین المللی دانست.

رئیس دانشگاه آزاد به فعال سازی مجدد واحد آکسفورد و شروع به کار دو مرکز همکاریهای بین المللی آکسفورد (OICC) و کالج زبان آکسفورد (OLC) اشاره کرد.

وی افزود:اخذ موافقت تاسیس واحدهای دانشگاهی در کشورهای عربی اسلامی و تصویب، تاسیس و راه اندازی دانشگاه بین المللی گروه  D8 به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی در واحد آیت الله آملی در دستور کار قرار گرفته است.

همچنین توسعه کمی و کیفی حوزه فرهنگی­ اجتماعی با تاکید بر سند اسلامی شدن دانشگاهها و  طرح های فرهنگی ماندگار یکی دیگر ازراهبردهایی بود که دکتر میرزاده به آن اشاره کرد و گفت: در این راستا برنامه ریزی و طراحی جوایز فرهنگی ماندگار نظیر جایزه وحدت، مذاهب اسلامی دانشگاههای جهان اسلام، جایزه قرانی دو سالانه شیخ طبرسی، اجرای  طرح های فرهنگی ماندگار نظیر توسعه مساجد، مراکز فرهنگی و اسلامی یادمان­های شهدای گمنام، تقویت کانون های قران و عترت و برگزاری مسابقات قرانی، گسترش کمی و کیفی مساجد دانشگاه و تهیه اطلس مساجد در دانشگاه آزاد اسلامی از جمله مواردی است که صورت گرفته است.

وی به آغاز عملیات طرح های ملی سبک شناسی زندگی اهل بیت بازشناسی مفاخر در حوزه ایران زمین اشاره کرد و گفت: اجرای۳۰۰ طرح در ۸ حوزه فرهنگی و دینی و اجتماعی در سراسر کشور از دیگر برنامه های حوزه فرهنگی به شمار می رود.

توسعه ورزش در دانشگاه

دکتر میرزاده به تصویب و تاسیس باشگاه فرهنگی ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی توسط هیات امنای مرکزی دانشگاه اشاره کرد و اظهار داشت: تدوین و تصویب برنامه راهبردی ورزشی دانشگاه در حوزه های همگانی قهرمانی و تدوین نقشه راه فعالیت های ورزشی دانشگاه و  اصلاح و تدوین برنامه ها ودستورالعمل ها از جمله اقدامات در این زمینه به شمار می رود.

انضباط مالی از طریق ایجاد نظام برنامه ریزی و بودجه بندی و کاهش زیان دهی واحدها

وی با بیان اینکه اجرای طرح تجمیع سازمان مرکزی در سایت پونک باعث صرفه جویی هزینه ۶۰۰ میلیون تومان در ماه شده است، گفت: تعداد واحدهای زیان ده در شهریور ۹۲، به ۲۳۵ واحد و در اسفند ۹۲ به ۱۷۱ رسید. پیش بینی ما این است که تا پایان سال ۹۳ به کمتر از  100 واحد برسد.

وی راهبرد شانزدهم دانشگاه را تمرکز بر اتمام طرح های عمرانی نیمه تمام و عدم شروع پروژه های عمرانی جدید غیرضروری دانست و گفت: برنامه ریزی برای مستندسازی اراضی دانشگاه (بالغ بر ۸۵۰۰ هکتار) صورت گرفته است.

میرزاده به بهره برداری از ۷۰۰ هزار مترمربع از ساختمان های در حال ساخت در طول یک سال گذشته و افزایش سرانه دانشجوئی به بیش از ۱۰ مترمربع اشاره کرد و گفت: برنامه ریزی برای اجرا و اتمام ۳۷۸ پروژه عمرانی نیمه تمام به مساحت یک میلیون و دویست و پنجاه هزار مترمربع، با متوسط پیشرفت فیزیکی ۵۲ درصد در حال انجام است.

سامان دهی امور حقوقی و دعاوی دانشگاه

میرزاده راهبرد هفدهم دانشگاه را تدوین مجموعه مقررات دانشگاه آزاد اسلامی از ۳۰۰۰۰ صفحه بخشنامه و آیین نامه پراکنده و متعارض و منسوخ شده به ۹ جلد کتاب مقررات دانشگاه در ۳۰۰۰ صفحه دانست و گفت: تاکنون رای بر اعاده ۵۲۴ میلیارد تومان ازحقوق دانشگاه از مجموع دعاوی ۱۷۰۰ میلیارد تومانی له و علیه دانشگاه در محاکم قضایی اخذ شده است.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی در بخش دیگری از سخنانش  خاطر نشان کرد: مجموعه مدیران ستادی استانی دانشگاه بسیار هماهنگ و معطوف با یکدیگر هستند و همگی در تلاشند تا دانشگاه با تراز بالای ملی و بین المللی فعالیت کند.

وی در ادامه افزود: هرچند جفاهایی به مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی می شود اما ما از شما یاد گرفته ایم که سنگ زیرین آسیاب بوده و با صبر و شکیبایی برای تحقق آرمان های انقلاب و توسعه دانشگاه گام برداریم.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: امروز شاهدیم با تعامل و الفت میان بخش های دانشگاه با کمترین چالش ها در راستای نقطه نظرات آیت الله هاشمی در حال حرکتیم. بنابر بر فرمایشات مقام معظم رهبری که دانش، فرهنگ و اقتصاد زیربنای توسعه است امید داریم دانشگاه آزاد اسلامی نقشی موثر در این باره داشته باشیم.

منبع : وب سایت دانشگاه آزاد اسلامی

Scroll To Top