Skip to content

دومین همایش ملی علوم زیستی واحد دامغان با قرائت پیام دکتر میرزاده آغاز شد.

پیام دکترمیرزاده به دومین همایش ملی علوم زیستی واحد دامغان:

((امروز دانشگاه آزاد اسلامی، این توانایی را دارد که پیشگام تولید علم و مدیریت دانش و حرکت به سمت تبدیل علم به ثروت و اقتصاد دانش بنیان باشد.))

 

دومین همایش ملی علوم زیستی دانشگاه آزاد اسلامی واحد با قرائت پیام دکتر میرزاده رییس دانشگاه آزاد اسلامی به این همایش آغاز به کار کرد.
در این همایش که با حضور پژوهشگران برتر علوم زیستی کشور برگزار شد؛ پروفسور احمد مجد چهره ماندگار علوم زیستی کشور، دکتر صدیقه مهرابیان استاد برجسته میکروبیولوژی، دکتر سید مهدی سیدی عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری، دکتر علی رشیدی پور معاون پژوهش و فن آوری دانشگاه علوم پزشکی سمنان و دکتر غلامحسن واعظی از اساتید برجسته علوم زیستی کشور نیز حضور داشتند.
دکتر حسین عباسور رییس واحد دامغان ضمن خیرمقدم به پژوهشگران حاضر در جلسه پیام دکتر حمید میرزاده رییس دانشگاه آزاد اسلامی را به این همایش قرائت کرد. در بخش هایی از این پیام آمده است: باعث خرسندی است که دانشگاه آزاد اسلامی میزبان همایش ملی در راستای سیاست کلی نظام در زمینه علم، پژوهش و فناوری  با محوریت علوم زیستی است که  ارتقاء و رشد کیفی این عرصه از دانش می تواند تضمینی بر تامین رفاه عموم مردم سرزمین مهر و آفتاب باشد.
از برنامه های مهم دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بزرگترین دانشگاه حضوری جهان، حرکت به سوی علم مولد و افزایش تولید و رشد علمی کشور است که در این راستا کاربردی کردن پژوهش ها، گامی بسیار مهم در تحقق این هدف می باشد واز آنجایی که حدود ۴۰ درصد بار آموزشی کشور بر عهده دانشگاه آزاد اسلامی است، تحول در این دانشگاه منجر به ایجاد تحول در رشد علمی کل کشور خواهد شد و در محدوه ی
همایش های علمی نیز می توان با تبدیل تفکرات دانش بنیان در اندیشه ارتقا سطح کیفی مطالعات کاربردی بود و عموم مردم سرزمین ما ایران عزیز از حاصل این تحقیقات برخوردار شوند.
عباسپور در ادامه گفت: توجه به علوم زیستی می تواند اخلاقیات رادر جامعه بهبود بخشد. علوم زیستی را می توان عامل و پایه ی گسترش روزافزون علوم در حوزه‌های گوناگون نامید. این علم با دقت و توجه ویژه به رازهای آفرینش میتواند انسان را به سوی تکامل اخلاقی نیز سوق دهد.
وی با تأکید بر اینکه واحد دامغان زیرساختهای مناسب جهت فعالیت های پژوهشی علوم زیستی را داراست،گفت: وجود رشته های متنوع علوم پایه و علوم زیستی و رشته های میان رشته ای همراه با کادر هیأت علمی مجرب که اکثر آنان دارای مرتبه دانشیاری و استادی هستند، می تواند واحد دامغان را به عنوان یکی از قطبهای علمی و پژوهشی کشور مطرح نماید. همچنین با توجه به اینکه بیش از ۷۰درصد دانشجویان رشته گرایش های علوم زیستی واحد دامغان در مقاطع تحصیلات تکمیلی تحصیل می نمایند، می توان امیدوار بود که این واحد دانشگاهی بتواند در آینده سهم بزرگی را در تولید علم و فعالیت های اقتصادی دانش بنیان داشته باشد.
دکتر ویدا حجتی رییس کمیته علمی دومین همایش ملی علوم زیستی واحد دامغان نیز در خصوص مقالات دریافتی این همایش گفت: بیش از ۸۰۰ مقاله به دبیرخانه دومین همایش ملی علوم زیستی واحد دامغان ارسال شد که طی داوری های صورت گرفته ۵۵۰ مقاله پذیریش نهایی گردید و از این تعداد ۵۰۰ مقاله بصورت پوستر و ۵۰ مقاله بصورت سخنرانی ارائه می شود.
حجتی همچنین بیان کرد: مقالات واصله به دبیرخانه همایش پیرامون: علوم جانوری (سیستماتیک، فیزیولوژی، تکوینی، جنین شناسی)،علوم گیاهی (سیستماتیک، فیزیولوژی، تکوینی، زراعت، باغبانی، جنگلداری)، علوم سلولی و مولکولی، ژنتیک، بیوتکنولوژی، نانوبیوتکنولوژی، میکروبیولوژی، علوم آزمایشگاهی، بهداشت محیط، بیوشیمی – بیوفیزیک، بیوانفورماتیک، بیولوژی دریا-دام و آبزیان، محیط زیست و حیات وحش، مدیریت محیط زیست، حقوق محیط زیست، حسابداری محیط زیست- مالیات سبز، حسابرسی زیست محیطی و تربیت بدنی و علوم ورزشی، می باشد.
در ادامه همایش پروفسور احمد مجد چهره ماندگار علوم زیستی کشور با حضور در جمع پژوهشگران این رشته در واحد دامغان گفت: زیست شناسی را بی زیاده گویی باید علم زندگی دانست که در تمامی گرایش ها می تواند پازل سلامت روح، روان، جسم و اندیشه را رقم زند و انسان بی فرصت سلامت قدرت وصول به کمالات را از کف خواهد داد. لذا علما و اندیشمندان بیولوژی در سرزمین مهر و عاطفه باید بدانند که گستره ی تلاش ها را با توالی و ترتیب و با دقت نظر در رعایت تقدم و تاخرهای علمی همراه سازند و از مطالعات گسسته نافرجام و یا بد فرجام پرهیز کنند. همایش های علمی در رشته های علوم زیستی فرصتی مغتنم در تجمیع دیدگاه های علمی است که می تواند با حسن درایت به فرآیند علمی ماندگار ختم شود و یا با شروع یک اتفاق بدیع در دانش همراه گردد.
وی درادامه ویژگی های موجودات زنده را برشمرد و گفت: یکی از مهمترین ویژگی های موجودات زنده، توان تکثیر (تولید مثل) است و لزوم تولید مثل در خودآگاهی و امکان انتقال آگاهی هاست. پس در نتیجه می توان گفت: موجود زنده موجودی خودآگاه و دارای توان انتقال اطلاعات خود می باشد. یکی دیگر از ویژگی های موجود زنده، هم نوع دوستی موجودات است که این هم نوع دوستی حتی در باکتری ها نیز نمود عینی دارد. وقتی یک باکتری می بیند که هم نوعش در خطر است و توان زیستن ندارد، مقداری از ماده ژنتیکی خود را همانند سازی کرده و به باکتری دیگر منتقل می نماید. فلذا نگاه به این مقوله هم نوع دوستی باعث شد امروز پژوهشگران بدانند که ماده ژنتیکی قابل تکثیر، انتقال و اصلاح شدن است و اینجاست که می توان دید، علوم پایه و علوم زیستی، تبدیل به یک ثروت و حرفه می شوند.
چهره ماندگار علوم زیستی کشور در ادامه به مقوله با هم زیستن و فواید آن در جانداران اشاره کرد و گفت: جانداران در با هم زیستن، اشتراکهای موقت و دائم دارند و می توان از فواید با هم زیستن نیز تمایز و تخصصی شدن برای کارآیی بیشتر در انجام کار و عمل با کیفیت بهتر را عنوان کرد. در انسان ها نیز رسیدن به آسودگی نسبی برای معیشت مادی و فرصت و فراغتی برای اندیشیدن و ثبت ایده های جدید از مزایای دیگر با هم زیستن است .
در ادامه همایش از تلاشهای بی وقفه پروفسور احمد مجد چهره ماندگار علوم زیستی کشور و دکتر صدیقه مهرابیان استاد برجسته میکروبیولوژی با اهدای لوح سپاس وتندیس همایش، تقدیر شد.
پس از اتمام سخنرانی های اصلی پژوهشگران از سالن پوستر و مقالات ارائه شده دراین بخش بازدید کردند و در ۳ سالن مجزا نیز مقالات بخش سخنرانی ارائه گردید. در پایان این همایش پس از بررسی های هیأت داوران از مقالات برگزیده در بخش پوستر و سخنرانی با اهدای لوح و تندیس همایش، تقدیر شد.
همچنین شایان ذکر است که نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و صنایع دستی شهرستان دامغان، تور کویر نوردی و رصد ستارگان در شب کویر و نیز کارگاه یک روزه تخصی PCR از جمله برنامه های جنبی این همایش بود که با اقبال چشمگیر پژوهشگران وشرکت کنندگان در این همایش روبرو شد.

 
 .
 
 
 Scroll To Top