Skip to content

برگزاری کارگاه تولید صنعتی و نیمه صنعتی متابولیت ها

برگزاری کارگاه تولید صنعتی و نیمه ­صنعتی متابولیت­ های ثانویه در شرایط درون شیشه ­ای
در دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان
 
«دکتر شهرام رضوان بیدختی» معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان طیّ گفت و گو با خبرنگار آنا، از برگزاری «کارگاه تولید صنعتی و نیمه­ صنعتی متابولیت­ های ثانویه در شرایط درون شیشه­ ای» در این واحد دانشگاهی خبرداد و گفت: در این کارگاه آموزشی که به مدت دو روز و با حضور اعضای هیئت علمی و کارشناسان آزمایشگاه­های واحد برپا شد، «دکتر امیر موسوی» عضو هیئت علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فن­آوری، شرکت کنندگان در کارگاه را با آخرین تحقیقات علمی و عملی در زمینه کشت بافت گیاهی و فرایند تولید متابولیت­ های ثانویه در این تکنیک و همچنین القای کالوس و ریشه مویینه در بهینه ­سازی و ارتقاء تولید متابولیت­ های ثانویه آشنا نمود. وی افزود: متابولیت های ثانویه گیاهی، ترکیباتی آلی هستند که مستقیماً در رشد، نمو و یا تولید مثل گیاه دخیل نیستند. آلکالوئیدها (مورفین، کدئین، آتروپین)، گلیکوزیدها، فنل­ها، اسانس­ها، استروئیدها، لیگنین­ها، ترپنوئیدها، فلاوونوئیدها، رنگیزه­ها و تانن­ها از جمله مهم­ترین این ترکیبات هستند.
دکتر رضوان بیدختی خاطرنشان کرد: گیاهان دارویی به عنوان منبع مهم تولید متابولیت­ های ثانویه، در دست­یابی به کاربردهای نوین، به عنوان داروهای کمکی در درمان­های شیمیایی یا آنتی بیوتیکی، پی بردن به ارزش بهداشتی و درمانی گیاهان و بالاخره کشف مواد جدیدی نظیر ویتامین­ها، هورمون­ها، مواد ضد میکروبی، ضد ویروسی و ضد توموری در میان گیاهان کاربرد دارند و از ارزش و اهمیت خاصی در پیشرفت طب گیاهی برخوردار می باشند.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی دامغان اضافه نمود: تکنولوژی کشت بافت گیاهی، دورنمایی امیدوارکننده برای تولید متابولیت­های ثانویه مفید و کشف ترکیبات بیوشیمیایی جدید به خصوص در گیاهان دارویی، اصلاح به روش موتاسیون در گیاهان زراعی، اصلاح مبتنی بر نجات جنین در گیاهان و… برای کارشناسان و متخصصان این حوزه از علوم، ترسیم نموده است.
لازم به ذکر است که حاضران در این کارگاه به صورت عملی، کشت بافت گیاهی را با استفاده از جنین لوبیا و واکشت گیاه آلوئه ورا برای کالوس زایی در آزمایشگاه تحقیقات کشت بافت گیاهی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان، انجام دادند.


Scroll To Top