Skip to content

برگزاری همایش ملی پژوهشهای کاربردی در حسابداری، مدیریت و اقتصاد در واحد دامغان

پروفسور منوچهر حاضر در همایش ملی پژوهشهای کاربردی در حسابداری، مدیریت و اقتصاد:

توجه ویژه دانشگاه آزاد اسلامی به مقوله کیفیت طی سالهای اخیر، نگاه های جهانی را معطوف
این دانشگاه ساخته است.
اولین همایش ملی پژوهشهای کاربردی در حسابداری، مدیریت و اقتصاد با مشارکت باشگاه پژوهشگران جوان در تالار خوارزمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان برگزار شد.
در این همایش که با حضور اندیشمندان، پژوهشگران و اساتید و دانشجویان رشته های مدیریت،حسابداری و اقتصاد برگزار شد، چهره های شاخصی همچون پروفسور منوچهر حاضر و دکترمحمود ملکوتی خواه از اساتید برجسته رشته های حسابدری و مدیریت و حاجی پور مدیر شعب بانک مسکن استان سمنان به عنوان سخنرانان ویژه حضور داشتند.
دکتر حسین عباسپور رییس واحد دامغان و رییس این همایش در ابتدا ضمن خیر مقدم به حاضرین در این همایش بیان کرد: در حال حاضر ۳۰% از پژوهش کشور بر عهده دانشگاه آزاد اسلامی است واین درصد در آینده نزدیک با توجه به افزایش تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی رشد بی نظیری خواهد داشت و در این راستا به دنبال پژوهش هایی باید بود که قابلیت تجاری داشته باشند و بتوانند گوشه ای از مشکلات و معضلات کشور را به لحاظ رفاهی، اجتماعی و اقتصادی مرتفع سازند.
رییس واحد دامغان همچنین به سند علم و فن آوری ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: با توجه به این سند وظیفه خطیری بر عهده دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور است. تبدیل شدن به قطب علمی جهان اسلام تا سال ۱۴۰۴ و یا رسیدن به۵۰% محصولات تولیدی بخش های مختلف کشور از طریق فعالیت های تحقیقاتی و پژوهشی و محوریت یافتن اقتصاد دانش محور تنها بخشی از اهداف سند ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری است.
عباسپور در ادامه بیان کرد: منویات مقام معظم رهبری همچون چراغی، روشنگر راه جامعه آموزش عالی کشور است و دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این راستا اقدامات در خور اعتنایی پیرامون تبدیل ایده به پدیده و فعالیت های اقتصاد دانش بنیان انجام داده است و تمامی فعالیت های پژوهشی خود را به سمت تجاری سازی و تولید محصول برای توسعه اقتصاد بومی در کشور، سوق داده است.
رییس همایش ملی پژوهشهای کاربردی در حسابداری، مدیریت و اقتصاد واحد دامغان در ادامه پیام ابلاغی دکتر میرزاده ریاست عالیه دانشگاه آزاد اسلامی به این همایش را قرائت کرد. در این پیام آمده است: باعث خرسندی است که دانشگاه آزاد اسلامی میزبان یک همایش ملی در راستای سیاست کلی نظام در زمینه علم، پژوهش و فناوری است .
یکی از برنامه های مهم دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بزرگترین دانشگاه حضوری جهان، حرکت به سوی علم مولد و افزایش تولید و رشد علمی کشور است که در این راستا  کاربردی کردن پژوهش ها، گامی بسیار مهم در تحقق این هدف می باشد واز آنجایی که حدود ۴۰ درصد بار آموزشی کشور بر عهده دانشگاه آزاد اسلامی است، تحول در این دانشگاه منجر به ایجاد تحول در رشد علمی کل کشور خواهد شد.
امروز دانشگاه آزاد اسلامی با حضور استادان محقق، دانشگاهیان و پژوهشگران توانمند ودانشجویان مستعد این توانایی را دارد که پیشگام تولید علم و مدیریت دانش و حرکت به سمت تبدیل علم به ثروت و اقتصاد دانش بنیان باشد که اجرای طرح های ساها ( آزمایشگاه های همکار آزاد)  وشفا ( شهرک های فناوری آزاد) یکی از نمونه های توانمندی های این مجموعه بزرگ جهانی است.
اینجانب با پاسداشت خدمات و زحمات طراحان و مجریان این همایش ملی و تقدیر ویژه از صاحبان مقالات، امیدوارم همایش مذکور سرمنشأ تعالی و رشد بهره وری کشور از پژوهش های کاربردی در حسابداری، مدیریت واقتصاد باشد ونتایج آن در بهبود مدیریت کیفیت، بهره وری و تعالی سازمانی و حذف تحریم ها و شکوفایی اقتصاد وتجارت تأثیرگذار باشد.
در ادامه این همایش دکتر المیرا امسیا دبیر علمی همایش بیان کرد: بیش از ۷۰۰ مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شد و پس از داوری های صورت گرفته تعداد ۴۷۵ مقاله به تأیید نهایی رسید که ۵۰ مقاله منتخب جهت ارائه به صورت سخنرانی و ۳۰مقاله بصورت پوستر و سایر مقالات به صورت مجازی ارائه می شوند.
وی ابراز امیداوری کرد که نتایج پژوهش های حاضر بتواند راهگشای گوشه ای از مشکلات مالی کشور باشد.
پروفسور منوچهر حاضر نیز با حضور در جمع پژوهشگران ضمن تقدیر و تشکر از برگزارکنندگان این همایش بیان کرد: طبقات کاری در کشور ما عموماً در دوسطح کارگر و یا زیردستان ونیروی متخصص خلاصه می شود؛ در صورتیکه مشکل اصلی، نیروی انسانی نیمه ماهر است که طبقه وسط این مجموعه را می سازد. متأسفانه این طبقه مفاهیم و زبان طبقات بالایی و پایین را به خوبی درک نمی نماید و این مطلب باعث شکاف عمیق بین مدیران و نیروهای تولیدی گشته است.
وی در ادامه صحبتهای خود به نقش دانشگاه آزاد اسلامی در توسعه تحصیلات در کشور اشاره کرد و بیان داشت: تصویب رشته گرایش های جدید کاربردی خود باعث ایجاد کارآفرینی می شود فلذا می توان دانشگاه آزاد اسلامی را که در این راستا و توسعه تحصیلات تکمیلی نیز گامهای بلندی برداشته است، به عنوان یک سازمان کارآفرین مطرح نمود. توجه ویژه دانشگاه آزاد اسلامی به مقوله کیفیت طی سالهای اخیر، نگاه های جهانی را به خود معطوف ساخته است.
دکتر محمود ملکوتی خواه مدرس دانشگاه نیز در این همایش گفت: بودجه بندی و بودجه ریزی سنتی و افزایشی برای مدیریت سازمانها دیگر کفایت نمی کند و تنها اداره کردن کافی نیست بلکه حسابداریِ تعهدی رویکرد جدیدی است که دولت آن را پیگیری و بر مبنای گزارش عملکرد سازمان ها اقدام به بودجه بندی و تخصیص اعتبار می نماید. بقای سازمان ها در بخش دولتی و خصوصی به ۳ عامل بستگی دارد: ۱-هزینه یابی و قیمت تمام شده که پیگیری این مبحث در دانشگاه آزاد اسلامی باعث شد که این دانشگاه به عنوان بزرگترین دانشگاه حضوری جهان مطرح شود .۲-کیفیت و ۳- عامل زمان، که در فرهنگ ما متأسفانه کمتر از آن استفاده می شود و حلقه گمشده در اصول حسابداری است .
دکتر اکبر شهبازی، مدیر پژوهشی باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد اسلامی نیز در ادامه پیام دکتر کریم زارع رییس باشگاه پژوهشگران جوان را قرائت کرد. در این پیام آمده است: اصول حسابداری، مدیریت واقتصاد یکی از ارزشمندترین ارکان تمدن نوین بشری در راستای تجاری سازی علم بشمار می رود. راه حل هایی که در گذشته در زمینه مدیریتی و حسابداری غیر ممکن و پرهزینه به نظر می رسیدند، امروز به لحاظ فنی و اقتصادی قابل دستیابی شده اند.
سابقه باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان در برگزاری همایش های مختلف در سطوح ملی و بین المللی با مشارکت گسترده سازمانها و مراکز مرتبط، دانشگاه ها و موسسات علمی و تحقیقاتی حاکی از آن است که همایش پژوهشهای کاربردی در حسابداری، مدیریت و اقتصاد به عنوان یکی رویداد علمی و کاربردی، مورد استقبال مدیران، محققان، اساتید و کارشناسان داخلی و خارجی گرفته است. هدف این همایش، هم اندیشی در جهت پاسخگویی به نیازهای آتی وتأمین منبع مطئمن، نه تنها برای نسل کنونی، بلکه نسل های آینده می باشد. همچنین این همایش ظرفیت های جدیدی را برای توسعه پژوهش های بنیادین وارائه راهکارهای حل مسائل و چالش های فراروی سازمانها و مراکز مرتبط در بخش مدیریت و حسابداری ایجاد نموده است .
در ادامه پژوهشگران به ارائه مقالات خود به صورت سخنرانی پرداختند و در فرصت استراحت نیز پژوهشگران و داوران از پنل مقالات پوستر بازدید نمودند .
در پایان این همایش از ده مقاله برتر با اهدای لوح وتندیس همایش تقدیر شد و مقالات برتر در ژورنالهای معتبر چاپ خواهند شد.


 

Scroll To Top