Skip to content

برگزاری همایش ملی رهیافت های علمی در صنعت طلای سبز،پسته در واحد دامغان

برگزاری همایش ملی رهیافت های علمی در صنعت طلای سبز،پسته در واحد دامغان
همایش ملی رهیافت های علمی در صنعت طلای سبز،پسته از سوی حوزه معاونت پژوهش و فن آوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان با حضور پژوهشگران عرصه کشاورزی و پسته کاران شهرستان دامغان همراه با کارگاه های تخصصی و نمایشگاه جانبی در تالار خوارزمی این واحد دانشگاهی برگزار شد.
دکتر بهاره کاشفی دبیر علمی این همایش در ابتدا ضمن خیرمفدم به شرکت کنندگان این همایش بیان کرد: این واحد دانشگاهی خداوند را شاکر است که در جمع متخصصان، پژوهشگران و بهره برداران عرصه طلای سبز میزبان شما عزیزان است. واحد دامغان پیرو سیاست های جامع سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی ورویت توانمندی های علمی و تجربی، مجری این همایش ملی باعنوان"رهیافت های علمی در صنعت طلای سبز،پسته"، تمام تلاش خود را به اعتبار نیروی انسانی متخصص، تجهیزات روزآمد و آزمایشگاه های مدرن و البته حمایت های سازمانی، هیئت رییسه و همکاران محترم، به توسعه دانش پسته در تمامی ابعاد از کاشت و پرورش، مطالعات بوم شناسی تا تولید و فرآوری و بسته بندی معطوف داشته و همت خود را در مسیر ارتقاء ضریب کیفیت مصروف خواهداشت.
دبیر علمی این همایش همچنین طرح های برون دانشگاهی، تفاهم نامه های منعقده با شرکت ها، نهادها و سازمانهای مطرح را نشانگر دامنه توفیقات این واحد دانست و بیان کرد: حوزه پژوهش و فن آوری دانشگاه با پتانسیل علمی و تحقیقاتی در کادر هیأت علمی این همایش را فرصت مناسبی جهت تلفیق آگاهانه علم و  صنعت می داند.
کاشفی در پایان عنوان کرد: تعداد ۲۴۰ مقاله به دبیرخانه این همایش واصل گردید که پس از داوری های صورت گرفته بر اساس مطابقات با محورهای همایش تعداد ۱۱۰ مقاله پذیرفته شد که از این تعداد ۲۴ مقاله بصورت سخنرانی و ۸۶ مقاله بصورت پوستر ارائه می شود.
در ادامه پیام دکتر حسین عباسپور رییس واحد دامغان و رییس همایش ملی رهیافت های علمی در صنعت طلای سبز،پسته، توسط دبیر علمی همایش قرائت شد. در بخشهایی از این پیام آمده است: دانشگاه آزاد اسلامی ره آورد شایسته در توسعه آموزش عالی بوده که با زیرساخت های روزآمد و مطرح در حیطه آموزشی و پژوهشی به رشد قابل اعتنایی دست یافته است و امروز جایگاهی ویژه در دانشگاه های جهان دارد. توفیقات این دانشگاه در عرصه تحقیقات و فن آوری های نوین بسیار در خور توجه است و با نهایت افتخار می توان میزان تأثیر دانشگاه آزاد اسلامی را در چرخه ی اقتصاد، صنعت، اجتماع و… ملاحظه نمود.
همایش ملی رهیافت های علمی در صنعت طلای سبز،پسته فرصتی مغتنم است تا اهالی دانش و برجستگان علمی و تجربی طلای سبز گردهم آیند و با تلفیق آگاهانه و دانش محور بتوانند به این عامل اقتصادی، رونق بیش از پیش جهانی بخشند ودر توسعه اقتصاد غیر نفتی پویاتراز قبل تلاش نمایند.
دامغان را به اعتبار محصول جهانی پسته می شناسند که بنا به شرایط خاص آب و هوایی و ویژگیهای جغرافیایی حائز رتبه برجسته کیفیت در سطح کشور می باشد.
دکتر عباسپور همچنین در بخش دیگری از این پیام به توسعه باغات کشور اشاره داشت و ادامه داد: در بعد کمی باتوسعه باغات تلاش شده، این محصول فراگیرگردد و حتی جایگزین بخش دیگری از باغات شود و در زمینه کیفیت افزایی بسیاری از نهادها و سازمان ها نقش خواهند داشت، که دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان بنا به توفیقات علمی در این صنعت و سابقه ی درخشان در پرورش دانش آموختگان موفق در رشته گرایش های کشاورزی بر خویش فرض دانست اهالی دانش و فن را در قالب همایش ملی رهیافت های علمی در صنعت طلای سبز، پسته همراه نماید و آخرین روش های توسعه کمی-کیفی- دانش و تجهیزات را با محوریت علم و تجربه ارائه کند.
در ادامه این همایش دکتر علی اصغر عالمی از اعضای هیأت علمی بازنشسته دانشگاه مریلند آمریکا با حضور در جمع پژوهشگران بیان کرد: پسته باید سهم بیشتری در صادرات غیر نفتی ما داشته باشد و در این منظر بهداشت و جلوگیری از آفات و امراض نقش مهمی دارد. برای اینکه پسته ایران را به دنیا عرضه کنیم باید در مرحله آفات و بیماریها دقت شود و از آفات و امراض جلوگیری شود و در مورد بهداشت پسته تولیدکنندگان باید فعالیت بیشتری داشته باشند و از اساتید و پژوهشگران مطرح استفاده نمایند.
دکتر عالمی استفاده از مواد شیمیایی را عامل تغییر طعم ومزه پسته دانست و بیان کرد: مراکز تحقیات پسته در استان های پسته خیز کشور می تواند راهگشای کشاورزان در راستای افزایش راندمان و کیفیت این محصول اقتصادی باشند.
دکتر سید مهدی سیدی رییس کارگروه نخبگان شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز به عنوان سخنران ویژه در این همایش حضور یافت و بیان کرد: پسته یکی از محصولات استراتژیک این کشور است و بحث آفات و بیماریها و بهبود پایه در عملکرد بهتر و توسعه صادرات از اهمیت ویژه ای برخوردار است .
اگر ما بتوانیم از سطح زیر کشت بهره وری بیشتری ببریم موفق تر خواهیم بود، زیر این عامل باعث آباد نگه داشتن محیط زیست می شود و محصول نیز کیفیت و ارزش افزوده بیشتری خواهد داشت.
سیدی در ادامه بیان داشت: یکی از عوامل افزایش بهره وری این است که باید پسته را به خوبی بشناسیم این گیاه بیش از ۴۰۰۰ سال قدمت دارد لیکن ما شناخت خوبی از این طلای سبز نداریم .
وی همچنین در مورد بهره گیری از بیوتکنولوژی که یکی از فن آوری های نوین جهت افزایش بهره وری تولید و بهبود نگهداری از این طلای سبز می شود، به ایراد سخن پرداخت.
در حاشیه این همایش، نمایشگاه تخصصی مربوط به تجهیزات و ادوات، سموم و آفت کش ها، شرکت ها مرتبط با این صنعت و خدمات بانک های کشاورزی و مسکن برگزار شد و شرکت ها و ارگانهای مختلف به ارائه خدمات و معرفی دستاوردهای خویش پرداختند همچنین با توجه به حضور اساتید این صنعت کارگاه های تخصصی نیز با حضور باغداران پسته شهرستان دامغان برگزار شد.

 
Scroll To Top